Proti vším

05.02.2017 16:16

Proti vším? Přírodně!

Vši jsou v posledních letech tím, co musí rodiče dětí školkou a školou povinných řešit skoro

každý rok. Pokud chcete i tento nepříjemný problém řešit především účinně a také přírodně, tak tady je pár tipů, jak na to.

 

Jednou z nejúčinnějších přírodních zbraní v boji proti vším je Tea tree olej (dále TTO). Lze jej použít jako prevenci proti vším a v případě potřeby i k jejich hubení. U TTO jsou zaznamenány lepší výsledky než u konvenčních pesticidních látek. Existují však i další látky. Důležitým pomocníkem je například také nimbový olej.

 

Prevence

 • TTO je jeden z mála éterických olejů (dalším je například levandule), které mohou přijít do styku s pokožkou v neředěné podobě. Proto můžeme pohodlně použít bez ředění 2 – 3 kapky TTO a potřít s nimi zlehka oblast vlasové hranice a také pěšinku.
 • Krátké sestřihy můžete zkrátit na méně než půl centimetru. Tak vši nepřežijí.
 • Dlouhé vlasy upravujte do kompaktního účesu (copy, pevné drdoly).
 • Další možností použití je přidat TTO do vhodného základu. Ideálním základem je

například vlasová voda s alkoholem. Tímto způsobem můžeme vytvořit pěstící vlasovou vodu s repelentním účinkem. Pro tento účel se výborně hodí Lopuchový výluh. Do objemu 200 ml je dobré přidat asi 20 kapek TTO. Před použitím důkladně protřepat a vmasírovat malé množství (zhruba 3 stříknutí) do vlasové pokožky. Tento způsob aplikace je zvlášť výhodný v tom, že lopuch zároveň účinně stimuluje růst vlasů.

 • Pokud Vám TTO nevoní, můžete do směsi přidat i pár kapek éterického oleje Levandule (na 200 ml výluhu 10 kapek) nebo Rozmarýnu (na 200 ml výluhu 5 kapek). Obojí příjemně ztupí ostré aroma TTO a oba éterické oleje mají i své pozitivní vlastnosti. Levandule zklidňuje jak pokožku, tak mysl (obzvlášť praktické pro roztěkané a velmi aktivní děti). Rozmarýn pomáhá při únavě, posiluje paměť a koncentraci. Na pokožce hlavy účinně stimuluje vlasové cibulky.
 • Přidejte 3-5 kapek TTO do šamponu či kondicionéru při každém mytí vlasů. Tedy do 

každé dávky šamponu či kondicionéru.

.

Postup při nálezu vší

 • Do hrnečku nalijte 20 – 40 ml (podle délky vlasů) olivového nebo lépe ricinového oleje. Ricinový olej je velmi hutný a pomůže vši lépe dusit (navíc má pozitivní vliv na růst vlasů). Přidejte podle objemu oleje 20 – 40 kapek TTO. Směs naneste důkladně na hlavu tak, aby se pokryly nejen všechny vlasy, ale především celá pokožka hlavy. Olej funguje jako mazivo a usnadňuje vyčesávání „všiváčkem“, zároveň vši dusí. Do této směsi můžete přidat také ½ čajové lžičky nimbového oleje, který má také vynikající přírodní pesticidní účinek.
 • Po nanesení směsi na celou délku vlasů a vmasírování do pokožky, hlavu zabalte do

potravinové fólie a nechte hodinu působit.

 • Po sejmutí igelitu přijde na řadu pročesávání. Nejdříve pročešte vlasy nahrubo klasickým hřebenem nebo kartáčem, aby šly posléze hladce rozčesat „všiváčkem“. Postupujte systematicky pramen vedle pramene. Hřeben „všiváček“ vždy položte zcela ke kořínkům vlasů a pramen pomalu pročísněte směrem ke konečkům. Po každém tomto pohybu hřeben otřete do ubrousku a propláchněte v misce s mýdlovou či šamponovou vodou. Pročesané prameny spínejte skřipcem nebo sponkou na stranu.
 • Umyjte vlasy dítěte šamponem (2 – 3 x, protože olej může být obtížné vymýt). Do každé dávky šamponu přidejte 2 kapky TTO.
 • Vlasy po vysušení pečlivě prohlédněte.
 • Hřeben „všiváček“ umyjte v horké mýdlové vodě.
 • Celý tento postup odvšivení VŽDY zopakujte 7 dní od první aplikace. Tím usmrtíte i

možné další vylíhlé vši.

 • Dále omyjte v horké mýdlové vodě všechny hřebeny. Ložní prádlo, oblečení a čepice

vyperte na 60 – 95°C a ideálně přežehlete nebo ošetřete parou z žehličky.

Upozornění

Ač to není zcela běžné, tak se mohou vyskytnout alergické reakce i na TTO. Proto nejdříve vyzkoušejte snášenlivost nejlépe na loketní jamce den před prvním preventivním či léčebným ošetřením.

 

 

 

Podle internetového zdroje:

certifikovaná přírodní kosmetika

© 2022 Všechna práva vyhrazena.

Přístupný web