13.09.2021 14:56
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že:
- Připomínáme, že platnost Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR upravující provoz škol a školských zařízení (č. j.: MZDR 14600/2021-19/MIN/KAN) končí k 10. 9. 2021. Od 13. 9. 2021 proto nebude ve školách a školských zařízeních platit povinnost zajištění screeningového testování dětí a žáků. Tímto také končí povinnost zaměstnanců prokazovat se OTN (ukončeným očkováním, negativním testem nebo proděláním nemoci covid-19).
- Nadále zůstávají v platnosti běžná pravidla pro nošení ochrany dýchacích cest ve školách, což především znamená, že žáci nejsou povinni nosit ochranný prostředek k zakrytí úst a nosu v případě, že jsou usazeni, a pedagogičtí pracovníci nejsou povinni nosit ochranný prostředek v případě, kdy poskytují vzdělávání. Další výjimky jsou uvedeny v mimořádném opatření k nošení ochranného prostředku, který naleznete zde, ve znění této úpravy. Jinak však platí povinnost ochrany dýchacích cest v budově školy.
- V případě, kdy dítě, žák či student odmítne nošení ochranného prostředku tehdy, kdy je to jeho povinností, škola mu neumožní osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb. Dítě, žák či student není automaticky omluven ze svého vzdělávání a záleží na přístupu konkrétní školy, resp. na pravidlech stanovených ve školním řádu. Upozorňujeme, že povinnost nosit stanovený prostředek ochrany dýchacích cest nelze považovat za zásah do osobní integrity osoby. Pouze odmítání povinnosti nošení ochrany dýchacích cest tedy není dostatečným omluvitelným důvodem pro neúčast na prezenční výuce a plnění povinné školní docházky. Školám se v takových případech nedoporučuje ani poskytování distanční výuky. V případě dlouhodobého zanedbávání školní docházky škola postupuje dle běžných postupů a spolupracuje s příslušnými orgány (OSPOD).
- Vláda schválila Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (k dispozici zde) upravující podmínky provozu maloobchodu služeb a obecně veřejných i soukromých prostor a akcí tak, že od 13.9.2021 včetně:
- Ruší povinnost doložení OTN při plavání v rámci vzdělávání na školách, pokud jsou v prostorách, kde se plavání koná, přítomni pouze žáci jedné školy. V případě, že provozovatel zajistí oddělení prostor tak, aby žáci každé jedné školy používali jiné prostory, může se plavání bez doložení OTN účastnit více škol.
- Plaváním se rozumí každá výuka plavání, která je součástí vzdělávání na školách; netýká se tedy pouze povinné výuky plavání, která probíhá na základní škole, ale všech výuk plavání, které probíhají v rámci vzdělávání (např. typicky půjde o plavání na sportovních gymnáziích, ale i plavání v mateřských školách, kde se vedle toho uplatňuje také výjimka z OTN pro děti do 6 let).
- Tato výjimka se netýká školských zařízení.
- V případě, že provozovatel je schopen zajistit, aby se žáci z různých škol v prostorách nepotkali, mohou se plavání bez doložení OTN účastnit i žáci více škol.
- Jedná se především o nepotkávání se ve sprchách, šatnách a bazénu.
- Jde o to, aby se žáci různých škol v jednom čase nepotkali ve stejném prostoru.
- Pokud se na plavání potkají žáci z více různých škol a provozovatel nebude schopen zařídit oddělení prostor tak, aby žáci každé školy používali jiné prostory, musí se všechny osoby provozovateli prokázat OTN, jinak jim provozovatel nesmí umožnit vstup do těchto prostor.
- Ruší povinnost doložení OTN při vstupu na sportoviště ve vnitřních prostorách staveb v případě tělesné výchovy v rámci vzdělávání ve školách a školských zařízeních.
- Pro sportování v rámci vzdělávání ve školách a školských zařízeních tedy nejsou osoby povinny prokazovat OTN a provozovatel vnitřního sportoviště není oprávněn předložení OTN vyžadovat.
- Na rozdíl od plavání se tato výjimka vztahuje také na školská zařízení. Školská zařízení zájmového vzdělávání (typicky SVČ) však musí případně dodržovat zvláštní pravidla týkající se jejich činnosti (nyní platí při účasti nad 20 osob OTN bez ohledu na místo konání).
- Pouze na okraj upozorňujeme, že v případě tělesné výchovy konané v těchto prostorách není dále povinnost dodržovat rozestupy 1,5 metru ani u skupinových lekcí (tedy lekce s možnými rozestupy – např. jóga, aerobik) mezi jednotlivými osobami v případě škol, povinnost rozestupu ale zůstává nadále zachována u školských zařízení. Tento rozestup se nevyžaduje v případě činnosti školských zařízení u sportů, kde není možné rozestupy udržovat.
Kompletní informace na webu MŠMT
Připomínáme, že platnost Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR upravující provoz škol a školských zařízení (č. j.: MZDR 14600/2021-19/MIN/KAN) končí k 10. 9. 2021. Od 13. 9. 2021 proto nebude ve školách a školských zařízeních platit povinnost zajištění screeningového testování dětí a žáků. Tímto také končí povinnost zaměstnanců prokazovat se OTN (ukončeným očkováním, negativním testem nebo proděláním nemoci covid-19).
Nadále zůstávají v platnosti běžná pravidla pro nošení ochrany dýchacích cest ve školách, což především znamená, že žáci nejsou povinni nosit ochranný prostředek k zakrytí úst a nosu v případě, že jsou usazeni, a pedagogičtí pracovníci nejsou povinni nosit ochranný prostředek v případě, kdy poskytují vzdělávání. Další výjimky jsou uvedeny v mimořádném opatření k nošení ochranného prostředku, který naleznete zde, ve znění této úpravy. Jinak však platí povinnost ochrany dýchacích cest v budově školy.
V případě, kdy dítě, žák či student odmítne nošení ochranného prostředku tehdy, kdy je to jeho povinností, škola mu neumožní osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb. Dítě, žák či student není automaticky omluven ze svého vzdělávání a záleží na přístupu konkrétní školy, resp. na pravidlech stanovených ve školním řádu. Upozorňujeme, že povinnost nosit stanovený prostředek ochrany dýchacích cest nelze považovat za zásah do osobní integrity osoby. Pouze odmítání povinnosti nošení ochrany dýchacích cest tedy není dostatečným omluvitelným důvodem pro neúčast na prezenční výuce a plnění povinné školní docházky. Školám se v takových případech nedoporučuje ani poskytování distanční výuky. V případě dlouhodobého zanedbávání školní docházky škola postupuje dle běžných postupů a spolupracuje s příslušnými orgány (OSPOD).
Vláda schválila Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (k dispozici zde) upravující podmínky provozu maloobchodu služeb a obecně veřejných i soukromých prostor a akcí tak, že od 13.9.2021 včetně:
Ruší povinnost doložení OTN při plavání v rámci vzdělávání na školách, pokud jsou v prostorách, kde se plavání koná, přítomni pouze žáci jedné školy. V případě, že provozovatel zajistí oddělení prostor tak, aby žáci každé jedné školy používali jiné prostory, může se plavání bez doložení OTN účastnit více škol.
Plaváním se rozumí každá výuka plavání, která je součástí vzdělávání na školách; netýká se tedy pouze povinné výuky plavání, která probíhá na základní škole, ale všech výuk plavání, které probíhají v rámci vzdělávání (např. typicky půjde o plavání na sportovních gymnáziích, ale i plavání v mateřských školách, kde se vedle toho uplatňuje také výjimka z OTN pro děti do 6 let).
Tato výjimka se netýká školských zařízení.
V případě, že provozovatel je schopen zajistit, aby se žáci z různých škol v prostorách nepotkali, mohou se plavání bez doložení OTN účastnit i žáci více škol.
Jedná se především o nepotkávání se ve sprchách, šatnách a bazénu.
Jde o to, aby se žáci různých škol v jednom čase nepotkali ve stejném prostoru.
Pokud se na plavání potkají žáci z více různých škol a provozovatel nebude schopen zařídit oddělení prostor tak, aby žáci každé školy používali jiné prostory, musí se všechny osoby provozovateli prokázat OTN, jinak jim provozovatel nesmí umožnit vstup do těchto prostor.
Ruší povinnost doložení OTN při vstupu na sportoviště ve vnitřních prostorách staveb v případě tělesné výchovy v rámci vzdělávání ve školách a školských zařízeních.
Pro sportování v rámci vzdělávání ve školách a školských zařízeních tedy nejsou osoby povinny prokazovat OTN a provozovatel vnitřního sportoviště není oprávněn předložení OTN vyžadovat.
Na rozdíl od plavání se tato výjimka vztahuje také na školská zařízení. Školská zařízení zájmového vzdělávání (typicky SVČ) však musí případně dodržovat zvláštní pravidla týkající se jejich činnosti (nyní platí při účasti nad 20 osob OTN bez ohledu na místo konání).
Pouze na okraj upozorňujeme, že v případě tělesné výchovy konané v těchto prostorách není dále povinnost dodržovat rozestupy 1,5 metru ani u skupinových lekcí (tedy lekce s možnými rozestupy – např. jóga, aerobik) mezi jednotlivými osobami v případě škol, povinnost rozestupu ale zůstává nadále zachována u školských zařízení. Tento rozestup se nevyžaduje v případě činnosti školských zařízení u sportů, kde není možné rozestupy udržovat.