Informace a doporučený postup při výskytu vši dětské (hlavové)

09.01.2014 14:28

VÁŽENÍ RODIČE,

již dříve jste byli třídními učiteli seznámeni o výskytu vší ve třídách i v školní družině.  Z důvodu přístupu některých nezodpovědných rodičů bohužel momentálně stav zavšivení přetrvává. K odvšivení dětí je nutná a naprosto nezbytná spolupráce s rodiči všech dětí.  Věřím, že pochopíte závažnost situace a svým dětem pomůžete. Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv školy a jejich pedagogických pracovníků. Věřím, že danou situaci zvládnete. V případě nespolupráce se školou, budeme nuceni informovat orgán sociálně - právní ochrany dětí.

Informace a doporučený postup při výskytu vši dětské (hlavové)

Co je veš dětská?

Veš dětská - vlasová (Pedicullus capitis) je cizopasný hmyz napadající vlasatou část hlavy, kde saje krev. Jedná se o běžného parazita vyskytujícího se ve všech sociálních skupinách  všude na světě, zejména v dětských kolektivech, nejčastěji u dětí ve věku 6 – 15 let. Bodá a saje krev nejméně 3x denně. Mimo tělo hostitele přežívají vši průměrně 24 hod. Veš dětská v našich podmínkách nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění, zavšivenost je především problém společenský. Napadená místa nepříjemně svědí a často dochází k zánětlivým či alergickým reakcím na výměšky vší.

Samička klade vajíčka (hnidy), která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Výměšky slinných žláz vyvolávají silné svědění kůže. Tyto hnidy se vyskytují nejčastěji na vlasech za ušima. Hnidy jsou ve srovnání s velikostí těl vší poměrně veliké, asi 0,8 mm dlouhé. Z hnid se již za 7 dní vylíhnou larvy vší, které začínají ihned bodat a sát krev. Čerstvě vylíhlé larvy jsou světle zbarvené a jen asi 1 mm dlouhé, a proto se snadno přehlédnou. Než larvy dospějí, 3x se svlékají. Celý vývoj vši dětské trvá 17 - 25 dní. Samičky se dožívají 3 – 5 týdnů a během života naklade každá z nich 50 – 150 vajíček.
Vlas  mezitím trochu povyroste, ale prázdné vaječné obaly (hnidy) zůstávají pevně přilepené a s vlasem postupně odrůstají. Jestliže je délka vlasů mezi přilepenou hnidou  a pokožkou větší než 1 cm, jsou hnidy s největší pravděpodobností mrtvé nebo již vylíhlé. Při masivním zavšivení jsou na hlavě přítomna všechna stádia (hnidy, larvy a dospělá samička).

Jak se veš dětská přenáší a projevuje

K přenosu vší dochází při těsném kontaktu se zavšivenou osobou,  nejčastěji v rodinách, mezi spolužáky ve škole či během společných mimoškolních pobytů. Veš nelétá ani neskáče. K přenosu dochází především půjčováním hřebenů, čepic, šátků, vlasových ozdob apod.
Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy, někdy bývá  příznakem i  lechtání, způsobené prolézáním vší mezi vlasy, nejčastěji po večerním ulehnutí do postele.

Jak se lze vši dětské zbavit

Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté prohlídky vlasů. Spolehlivým důkazem zavšivenosti je nález živých vší při vyčesávání  (nejlépe hustým hřebenem „všiváčkem“ nad bílou plochou). V případě nálezu vší je nutné neodkladné odvšivení. Veš dětská vzdoruje všem běžným hygienickým úkonům,  jako je běžné česání,  mytí vlasů, barvení. K jejich odstranění je nutné používat pouze speciální přípravky k tomu určené, nejlépe po poradě s lékárníkem. Při použití je nezbytné vždy postupovat dle návodu výrobce. Přípravky na odvšivení zabíjí pouze živé dospělé vši nikoliv vajíčka (hnidy), a proto je nutné opakovat odvšivení a striktně dodržovat návod  na etiketě. Vysoce účinné je kombinovat použití speciálního přípravku s mechanickým vyčesáváním. Zároveň je nutné vyměnit a vyprat ložní prádlo, hřebeny, čepice atd.

© 2022 Všechna práva vyhrazena.

Přístupný web