Ve škole se učí, ale i zjišťuje a tvoří

27.03.2018 12:52

 

Žáci 4. a 5. ročníku v rámci hodiny přírodovědy zjistili, k čemu může posloužit starý použitý papír - vyzkoušeli si „recyklování“. S překvapením pozorovali, jak pod jejich rukama z počmáraných stránek pracovních listů vznikají zajímavé ozdoby na přáníčka, dekorační papír nebo zvláštní duhové vzory na papírové hmotě vhodné třeba k výrobě ozdobných dárkových tašek. Stačil starý mixér, síto, žehlička a pár třpytek nebo ozdobných nitek a kouzlo bylo hotovo.

V minulosti nás, žáky základních škol, každý rok 8. března učitelé připravovali na MDŽ. Bylo nutno dát mamince, babičce, tetičce... malý dárek jako poděkování za to, jak se o nás starají. Tak nás to alespoň pětačtyřicet let učila společnost. MDŽ se vžil jako svátek minulého režimu a dnes jej slaví jen málokdo. V rámci vlastivědného náhledu do historie naší země zařadila vyučující do hodiny „miniprojekt“ se zaměřením na původ tohoto mezinárodního svátku žen. Ukázalo se, že zkratku MDŽ zná ze dvaceti dětí pouze jedna žákyně. V rámci skupin starší žáci vyhledávali na internetu a mladší hledali v prostoru školy ukryté odpovědi na zadané otázky. Žáci 1. – 5. ročníku se touto hravou formou dozvěděli, že původ MDŽ sahá do roku 1908, kdy ženy v USA demonstrovaly za lepší pracovní podmínky a volební právo. Výuka byla zakončena sčítáním bodů a sladkými výhrami.

© 2020 Všechna práva vyhrazena.

Přístupný web