Exkurze v Transgas Třanovice

30.06.2019 10:54

Dne 20.6. 2019 se uskutečnil v  Třanovicích Den otevřených dveří plynárenské společnosti Transgas. Takovýto den se konal poprvé v historii  pobočky  Transgasu v Třanovicích. Děti byly velmi natěšené, neboť jsme cestovali na kolech. Čekala na nás cesta přes členitý terén Hradiště a Třanovic. Po příjezdu na místo nás organizátoři přivítali a mohli jsme se občerstvit již připravenými párky či koláči a pak hurá do zatím nepoznaného světa potrubí různých rozměrů a velikostí. Ihned po vstupu se nás ujal hodný pán operátor, který dětem velmi poutavým a zároveň pro děti srozumitelným způsobem povyprávěl o zdroji energie- zemního plynu, jeho uskladňování v zásobnících, hospodaření v zimním a letním období. Zde se děti dozvěděly, že zemní plyn je k nám distribuován z Ruska přes Ukrajinu a také v menší míře z Norska. Dále pak bylo velmi poutavé vidět upravené motory letadel uzpůsobené jako turbiny pro potřebu společností Transgas.

Viděli jsme ochranný oblek používaný při haváriích, který používají záchranáři při zásahu a poskytování první pomoci. Nejzajímavější a nejcennější je jeho úprava proti sálavému teplu. V takovém obleku může záchranář pracovat při teplotě cca 650°C. Záchranář, který se do takového oděvu oblékne, připomíná kosmonauta. A nějak podobně se zřejmě i cítí. Oblek je vyroben z hliníkové fólie.

Po zajímavém vyprávění a zhlédnutí celého areálu Transgasu kladl pán operátor dětem otázky, za každou správně zodpovězenou otázku byly děti odměněny upomínkovými předměty, např. kapesní lékárnička, úhel- tužka, zápisník s logem Transgasu, dokonce i DVD s pohádkami. Před zpáteční jízdou jsme se jeli zchladit nanuky do místního obchodu. Unavení jízdou, ale natěšení z nevšední exkurze jsme se vrátili do školy. Zda-li pak se některé z našich dětiček nestanou budoucími zaměstnanci plynárenské společnosti Transgas, ukáže čas.

 

© 2020 Všechna práva vyhrazena.

Přístupný web